İltihaplanma ve bronşitten sonra, nefes almayı hızla iyileştiren yiyecekler yiyin.

Antienflamatuvar diyet, sağlıklı doymuş yağlar, tam tahıllar, sebzeler, meyveler ve balıkları içermelidir.

Bitkisel besinleri açısından zengin olan elma özellikle faydalıdır. İçerdikleri quercetin, yoğun sigara içenlerde bile akciğerlerin yenilenmesine yardımcı olur.

Pancar, diğer çoğu kırmızı ve turuncu sebzede olduğu gibi, antiinflamatuardır. Akciğer fonksiyonu üzerinde faydalı etkisi olan birçok besin içerir. Düzenli pancar tüketimi, organın damarları tarafından oksijen tüketimini artırır.

İçerdiği mineraller antioksidan özellikleriyle bilinir ve akciğerleri serbest radikallerden korur. Salatalarda pancar sevmeyenler meyve ve sebze smoothielerinde kullanabilirler. Domates ve balkabağı akciğer iyileşmesi için daha az yararlı değildir.

Her gün yeşil çay içmek akciğerleriniz ve kardiyovasküler sisteminiz için iyidir. Diğer akciğer açısından sağlıklı besinler gibi, yeşil çay da antienflamatuvar özelliklere sahip antioksidanlar içerir. Yeşil çay akciğer dokusunun iltihaplanmasına karşı savaşmaya yardımcı olur. Günde en az iki bardak iç: Yeşil çay, akciğer kanseri olasılığını azaltma potansiyeline sahiptir.

Gelen yeşil yapraklı sebzelerde neredeyse tüm vitaminleri ve bitkisel tipi ıspanak içerir ve lahana onun anti-enflamatuar ve antiastmatık etkisi ile bilinir C vitamini bakımından zengindir. Yeşilliklerdeki E vitamini, iltihaplı durumların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Marul, lahana, yeşillikleri ham haliyle, salatalarda, tatlılarda yiyin.

Balık ve kümes hayvanlarına kaliteli protein tedarik etmeleri istenir. Kırmızı et doymuş yağ bakımından zengindir, bu yüzden onu fasulye, mercimek, nohutla değiştirin: çinko, bakır ve demir bakımından yüksektir. Akciğer sağlığı için çok önemlidir.

Akciğer iyileştirme tedavisi sırasında yumurta ve süt ürünlerinden en iyi şekilde kaçınılmalıdır.

İyi bir sindirim, kalp ve akciğer sağlığı için tam tahıllar gereklidir. Kepekli tahıllar sadece çok fazla lif değil, aynı zamanda demir, çinko, magnezyum içerir.

Karbonhidratlarınızı çörekler ve sodadaki kötü karbonhidratlar yerine tam tahıllardan almaya çalışın. Hafif karbonhidratları sindirerek vücut çok fazla karbondioksit üretir. Bu, solunum problemlerine neden olabilir. Diyetinize mercimek, yulaf, kepek ve kinoa ekleyin.

Tırnak Bakımı İçin Bilinmesi Gereken 5 Temel Kural

Akciğer Hastalığı Geçirdikten Sonra Ne Yenir?

Akciğer Hastalığı Geçirdikten Sonra Ne Yenir?