Yakın gelecekte, hastaların beynindeki korkuları “ortadan kaldırmanıza” izin veren bir teknik ortaya çıkabilir.

Terapi, hastanın korkulu duyguları tekrar hatırlamasının sağlandığı bir prosedürdür. Ona bu korkuların tehlikeli olmadığı öğretiliyor. Bu terapi etkili olabilir, ancak tüm hastalar için uygun değildir. Birçoğu onları korkutan ve endişe yaratan olayları yeniden yaşamayı reddediyor.

Bilim adamları, sağlıklı gönüllüler üzerinde bir deney yaptı. Her katılımcı, bilgisayar ekranındaki görüntülere bakarken hafif bir elektrik şoku aldı. Daha sonra görüntüler bu kişilere tekrar gösterildiğinde kendilerinde korku hissi belirmeye başladı.

Bundan sonra, her katılımcıya bir fMRI prosedürü uygulandı. Bilim adamları, kişinin korkuyla ilişkili görüntüleri hatırladığı anda beynin aktivitesinin nasıl değiştiğini belirleyebildiler.

Bilim adamları, gönüllülerin korkusunu ortadan kaldırmayı başardılar. Kişinin görüntülerden dolayı korktuğunu gösteren beyin aktivitesini gözlemlediklerinde, para ile ödüllendirildiler. Ve sonunda korku ortadan kayboldu ve gönüllüler sakin bir şekilde görüntülerle ilişki kurmaya başladı.

Araştırmalar, fobilerin sonsuza dek ortadan kalktığını göstermiştir. Deneyin uygulayıcıları, bu tekniğin klinik pratikte uygulanabileceğine inanıyor.

Depresyon Nevrozla Başlıyor

Doktorlar Fobilerden Kurtulmanın Yolunu Buldular

Doktorlar Fobilerden Kurtulmanın Yolunu Buldular