Edward Bernays 22 Kasım 1891 yılında Avusturya’da dünyaya gelmiştir. Edward Bernays’ın amcası Sigmund Freud olarak bilinmektedir. Bernays, Freud’un analiz yaparak ortaya koyduğu fikirleri kullanarak halkı etkisi altına alabilmiş ilk kişidir. Edward Bernays’ın savunmuş olduğu düşünce yapısında insanlar bire bir şekilde görülmemelidir, hepsi bir arada toplu bir oluşum olarak görülmelidir. Bernays düşüncelerinin ışığında sabit kalarak geliştirdiği taktiklerden birini ve de ilk olanı 26 yaşındayken gerçekleştirmiştir. 1917 senesinde Amerika 1.Dünya Savaşı için savaşma kararına sıcak bakmaktaydı. Amerika gerekçe olarak ise dünya barışı ve her yerde demokrasi olması gerektğini empoze etmekteydi. Amerika bu fikri yaymak için bir isme ihtiyaç duydu, o isim de Edward Bernays’ın kendisiydi. Bernays, Demokrasi İçin Güvenli Dünya isimli sloganı ile almış olduğu bu görevi başarıyla tamamlamıştır.

   Yükseliş

 

Bu büyük başarı ile birlikte Bernays’ın özgüveni artış göstererek günden güne artmaktaydı. Bu artış ile beraber yeni bir şeyler arayışına girerek Broadway yakınında bir büro açtı. Bu büroda ise Halka İlişkiler Konseyi’ni kurmuştur. Bernays, bürosunda birçok başarılır işe imza atmıştır.

1.Dünya Savaşı’nı Amerika’nın kazanmasının ardından Amerika’lı şirketler kendilerini büyük bir tedirginliğe kaptırmışlardır. Bunun sebebi ise,savaş sonrası üretimin artıp,insanların istedikleri her şeyi aldıktan sonra,yeni ürün alma ihtiyacı duymamaları korkusuydu. Şirketler bu durumun önüne geçebilmek adına Edward Bernays ile anlaşmışlardır. Bernays bu durum için ‘’Satın aldığınız şeyleri sadece ihtiyaçtan almadınız, kendinizi nasıl gördüğünüzü başkalarına göstermek için de aldınız’’ diyerek yine büyük bir başarıya imza atmıştır. Sırada ise bu sloganın yönetimini yapmak vardı. Bernays, bu sloganı destekleyecek birçok iş içine girerek olayları hızlandırmaya çalışmıştır. İlk önce dergiler ile anlaşarak reklamını yapacağı ürünleri,ünlü film yıldızlarına tanıtım yaptırarak dergiler ile halka ulaşım sağlamıştır. Bunlar dışında birçok süpermarkette afişler bastırmış,tanıtımlar yaptırmıştır. Bernays için bunlar da yetersiz geldikten sonra, psikologlar ile görüşerek,kullanılacak olan ürünlerin insanların psikolojisi üzerinde pozitif etki yaratacağı yönünde raporlar hazırlatmıştır. Bu kadar efor sarf ettikten ve çalıştıktan sonra, bu çalışmalarının sonucunu büyük bir artış ile görmüştür. İnsanlar ihtiyaç dışında da alışveriş yapmaya başlayarak bu durumun kendi sağlıkları açısından iyi olduğunu düşünmeye başlamışlardır.

   Edward Bernays’ın yaptığı hareketler ile ülkeye yön vermesine rağmen 1929 senesinde Amerika’da gerçekleşen ekonomik buhran yüzünden güvenirliği sarsılmıştır. Fakat tüm bunlara rağmen Bernays, her zaman için Halka İlişkiler konusunda en iyi isim olarak bilinmeye devam etmiştir.

   Özgürlük Meşalesi

 

Bernays’ın çalışmaları arasında en unutulmaz olanı Özgürlük Meşalesi Kampanyası olmuştur. Bu kampanya sigara satışları ve insanların tabuları üzerine kurulu bir çalışmadır. O dönemlerde kadınların sigara içmesi toplum için çok farklı ve kabullenilemez bir durum olarak algılanmaktaydı. Bernays bu durumun önüne geçebilmek adına, sigaranın penise benzediğini ve erkeğin gücünü yansıttığını söylemiştir. Tüm medyanın bu yazıyı yayınlamasının ardından Bernays, bir tören için görevlendirdiği kadınlara sigara vererek tören sırasında içmelerini söylemiştir. Bu durumu gören bütün kadınlar harekete geçmiştir. Olayların neticesinde sigara artışları büyük bir oranda artışa geçmiştir ve Bernays’ın Özgürlük Meşalesi Kampanyası başarı ile sonuçlanmıştır.

   Edward Bernays 9 Mart 1995 tarihinde ABD’ye bağlı Cambridge eyaletinde hayatını kaybetmiştir.

 

Klostrofobi – A’dan Z’ye Tüm Merak Edilenler