Göğüs dikleştirme operasyonları göğüslerin zamanla sarkması nedeni ile yapılan uygulamalardır. Göğüslerde biriken yağ dokusunun zamanla özelliğini kaybetmesi ve göğüste sarkmalara neden olması ile dış görünümde de sarkmalar olur. Bu durumlarda bu yağ dokusunun tekrar canlandırılması ve ilave yağ dokusu eklenmesi ile göğüslerin dik bir görünüme kazanması mümkün olur. Genelde doğum veya yaşa bağlı nedenlerden dolayı göğüslerde zamanla sarkmalar meydana gelir. Bu sarkmalar cerrahi müdahaleler ile yok edilerek kadınlara tekrar istedikleri göğüsler sunulmaktadır.

Klostrofobi – A’dan Z’ye Tüm Merak Edilenler

Meme Dikleştirme Uygulamaları Yapılma Aşamaları

 

Meme dikleştirme operasyonları genel anlamı ile göğüslerde deforme olan bölgelerde onarım yapmak amacı ile uygulanan operasyonlardır. İki şekilde yapılan bu operasyon ile ya kişinin kendi göğüs yağlarından bir tabaka oluşturularak göğüsün alt kısmına enjekte edilir; ya da dışardan bir silikon parça göğüsün alt kısmına yerleştirilir.  Bu takviye ile meme görüntüsü yukarı doğru kalkar ve dik bir görünüm kazanır.

Meme Dikleştirme Operasyonlarının Tercih Nedenleri

 

Kadınların vücudunda özellikle doğuştan sonra meydana gelen değişmeler kadınları psikolojik olarak olumsuz etkiler. Doğum sonrası gelişen emzirme sürecinde göğüsler sarkık bir görünüm kazanır. Buna ek olarak eğer sık şekilde kilo alıp verme durumları da varsa göğüs bu durumlardan da etkilenerek bir zaman sonra sarkık görünüme sahip olur. Bir diğer sarkma faktörü ise ilerleyen yaştır. Bu gibi nedenlerden dolayı görünümlerine dikkat eden kadınların daha ilgi çekici göğüslere sahip olma istekleri doğar. Kendilerine olan güvenlerini kazanmak ve daha dikkat çekici göğüslere sahip olmak duygusu işle de göğüs dikleştirme operasyonlarına başvurulur.

Meme Dikleştirme Operasyonlarında Kullanılan Malzemeler

 

Meme dikleştirme operasyonlarında gerek duyulacak malzemeler, göğüsün sarkma derecesine göre belirlenir. Normal dönemde aşırı sarkma gösteren göğüsler için silikon bir yardımcı maddeye ihtiyaç duyulmaktadır. Göğüsün sarkma oranına göre de bu silikon malzemenin büyüklüğüne veya küçüklüğüne karar verilir.  Genel olarak kullanılacak yegane malzeme silikondur. Silikonun meme yapısını iyice inceledikten sonra memeye uygun bir yapıda hazırlanması gerekir. Bu sayede göğüs ile tam uyum sağlaması sağlanmaktadır. Yerine tam oturmayan silikonlar ilerleyen dönemlerde ciddi problemlere ol açabilir.

Meme Dikleştirme Operasyonlarını Uygulama Süreleri

 

Meme dikleştirmek için uygulanan operasyonlarda genel anesteziye ihtiyaç duyulmaktadır. Hasta genel anestezi ile uyutularak uygun pozisyonda bu operasyonlar gerçekleştirilir. Operasyonun süresi, bu işlem sırasında uygulanacak olan tekniğe göre değişiklik gösterir. Bu sürecin ne kadar olacağı ameliyattan önce doktor ile görüşülerek öğrenilebilir.  Genel anlamda süren operasyon süreleri 2 ya da 4 saat arasında olmaktadır.

Meme Dikleştirme Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Ameliyattan sonraki 2-3 günlük süreçte duş almak yasaktır.  İzleyen 3 ay boyunca sporcu atleti kullanılması tavsiye edilir. Doktorun yapacağı kontroller ile hastanın gelişme seviyesine bağlı olarak belirli zamanlar ile normal yaşama uyum sağlamak mümkündür.

Göğüs Meme Büyütme

Göğüs Meme Dikleştirme

Göğüs Meme Dikleştirme