İtalya ve Brezilya’dan uzmanların ulaştığı sonuç grip aşısının koruyucu olduğu yönündedir.

 

Uzmanlara göre, grip aşısı bağışıklık sistemini istilacı virüse saldırmaya zorlayarak koronavirüs enfeksiyonundan ölüm riskini azaltıyor.

İlk çalışmada bilim adamları, farklı aşılama oranlarına sahip yerlerde 65 yaş üstü kişilerde COVID-19 insidansını analiz ettiler.

Hastaların% 30’undan daha azının influenzaya karşı aşı olduğu bölgelerde koronavirüsten ölüm oranının her 100 bin kişide yaklaşık 150 vaka olduğu tespit edildi. Tersine, aşılama kapsamının% 70’e ulaştığı yerlerde, benzer bir nüfus için 10’dan fazla ölüm kaydedilmemiştir.

 

İkinci aşamada araştırmacılar, grip aşısı olan hastalar arasındaki ölüm oranının, aşıyı reddedenlere göre% 35 daha düşük olduğunu buldular.

 

Bilim adamları, grip aşısının koronavirüs enfeksiyonundan kaynaklanan komplikasyon ve ölüm riskini önemli ölçüde azalttığı sonucuna vardı. Ancak bu bağımlılığın mekanizması henüz kurulmamıştır.

 

Daha önce Yellmed, bilim insanlarının koronavirüsün insan derisi üzerindeki yaşayabilirliğini nasıl belirlediklerinden bahsetmişti.

Klostrofobi Nedir ? – Klostrofobi Belirtileri – Klostrofobi Tedavisi