İçinde bulunduğumuz yaz ayları da göz önünde bulundurulduğunda kaybedilen sıvı ve yakılan kalori miktarı sürekli artmaktadır. Özellikle ağır iş yapanların ve spor yapan kişilerin bu duruma çok fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Sürekli olarak terleme ile oluşan sıvı kaybına, enerji tüketiminden açığa çıkan kalori yakımı da eklenince sıvı ihtiyacı kat ve kat artış gösterecektir. Sadece evde oturulduğu taktirde bile vücud dışına sıvı atılmaktadır. Durum böyle olunca da sağlığının yerinde olmasını isteyen kişilerin, kaybettikleri sıvı miktarlarını geri kazanmaları gerekmektedir. Tüketilen besinlerden bu sıvı ihtiyacının sadece beşte biri karşılanabilmektedir. Bunun için de günde yakılan karoliye bağlı olarak su içilmesi gerekmektedir.

Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda ise sağlıklı bir erkek bireyin gün içinde yaklaşık 3 litre su tüketmesi gerekmektedir. Bir kadın bireyin ise yaklaşık olarak 2.5 litre kadar su tüketmesi gerekmektedir.

Vücuda Yeterli Sıvı Alınmadığında Ortaya Çıkabilecek Durumlar

 

Yetersiz su içmek vücud dengesi açısından büyük bir risk taşımaktadır. Kişinin kalıtsal veya kronik bir rahatsızlığı yok ise sürekli olarak sıvı tüketmesi sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Yetersiz su içmek böbrek taşına elverişili olan kişilerde böbrek taşı görülme ihtimalini arttırmaktadır. Böbrekler vücudumuz için su dengesini sağlayan organlar olarak bilinmektedir. Vücud içinde meydana gelen artık ürelerin vücud dışına atılabilmesi adına ne kadar su ve sıvı tüketildiği çok fazla önem arz etmektedir.

Vücuda Fazla Sıvı Alındığında Ortaya Çıkabilecek Durumlar

 

Vücuda az su almak tehlilkeli olduğu gibi,haddinden fazla sıvı tüketimi de büyük riskleri ortaya çıkarmaktadır.Kronik böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği bulunan hastalar için gereğinden fazla sıvı tüketmek neyin ödemine yol açmaktadır.

Bu durumlar göz önünde bulundurularak ideal miktarda sıvı tüketmek en mantıklı karar olacaktır. Bununla birlikte en sağlıklı olan durum ise spor ile birlikte tüktetilecek olan günlük 2,5 ile 3 litre sıvı miktarıdır. Çünkü spor ve dengeli beslenme ile birlikte,sıvı verimi olarak da artış yaşandığı taktirde sağlıklı bir bünyeye ulaşılması,fazlası ile olanaklı bir hale gelmektedir.

Klostrofobi – A’dan Z’ye Tüm Merak Edilenler