İhlab Hulusi Görey, grafik tasarımcı, karikatürist, illüstratör denildiğinde akıllara ilk gelen isimlerden birisidir.

Görey, 28 Kasım 1898 yılında Mısır’da dünyaya gelmiştir. 1917 tarihinde Görey, Almanya’da yaşamakta olan bir ressamdan posta yolu ile resim dersleri almıştır. Eğitimin devamında 1920 senesinde resim eğitimini ilerletebilmek için Almanya’ya gitmiştir. 1923 senesinde düzenlenmiş olan Galatasaray Sergisi’nde yapmış olduğu çalışmalar ile yer almıştır. 2 yıl sonra ise, 1925 senesinde İstanbul’a gitmiştir. Bu gidişten kısa bir süre sonra ise hakim olduğu 4 dil (Arapça,İngilizce,Almanca,Fransızca) sayesinde Dışişleri Bakanlığı’nda işe başlamıştır. Ancak 1926 yılında buradaki görevinin kendisine uygun olmadığını anlayarak görevinden ayrılmıştır.

İlerleyişi ve Dönüm Noktaları

 

Serbest çalışma hayatına başlayan Görey, bir süre boyunca Akbaba isimli dergiyi resimlemiştir, bunun yanı sıra devlet kurumları için birçok afiş ve etiket çalışması içerisinde bulunmuştur. Milli piyango biletlerini resimleyip,kulüp rakısı için bir çalışma gerçekleşmiştir. Bu çalışma hala kullanılmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği üzerine 1932 yılında Türk alfabesinin kapağını tasarlamıştır. Bu kapak çalışması 1970’li senelere kadar kullanılmıştır. Bunlar dışında çalışmalar ve hizmetler sağladığı diğer kurumlar ise ; Ziraat Bankası, Maliye Bakanlığı,Devlet Demir Yolları,Kızılay,Yeşilay,Garanti Bankası,Zirai Donatım Kurumu,Türkiye İş Bankası,Sümerbank gibi bisim yapmış kurumlardır.

Görey yaptığı çalışmalar ile 50 senelik bir sürecin ticaret,endüstri gibi alanlarına yön vermeyi başarabilmiştir. Bu sayede yeni kurulmuş olan bir devletin ilk uzman tasarımcısı unvanını kazanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk onun bu çalışmaları ve özverisi için Görey’e bir kol saati hediye etmiştir. Atatürk’ün vefatından 10 sene sonra,1948 senesinde Görey Viyana’da gerçekleştirilen uluslararası bir afiş sergisinde Bursa ve İzmir isimli iki aifişiyle derece almayı başarmıştır. Seneler boyunca milli piyango ve tekel idaresi için yaptığı tasarımlar sayesinde adını yurtdışına da duyurmayı başarmıştır. Bu çalışmaların neticesinde Görey, Mısır ve İngiltere’nin birçok ihtiyaç duyduğu afiş ve kapak tasarımlarına imzasını atmıştır.

İlklerin Adamı Görey

 

İhlab Hulusi Görey Türkiye’de ilk defa kurulan grafik tasarım sergisini 1935 yılında Beyoğlu’nda açmıştır. Sergide grafik tasarımın yanısıra suluboya ve hat çalışmalarına da yer verilmiştir. Bu serginin kuruluş hedefi genç ve yeni yeteneklerin de kendilerini rahat ve özgür bir biçimde ifade edebilmelidir. Görey, bu sayede birçok kişinin daha sanata kazandırılacağını düşünmüştür. Görey,1978 senesinde Grafikerler Meslek Kuruluşu tarafından onur ödülü alarak başarılarına bir yenisini daha eklemiştir. Hayatı boyunca da bunun gibi birçok ödülü bulunması onun işinde ne kadar iyi bir kişi olduğunun kanıtı olmaktadır.

Hakedilmeyen Son

 

İhlab Hulusi Görey, hayatının son yıllarında, çizim yeteneğinin körelmesi sonucu ve yapmış olduğu işler sonrasında kurumlar tarafından Görey’e sigorta yapılmadığı için Şişli’deki evinde maddiyat olarak çok zor dönemler geçirmiştir. Sadece Milli Piyango için tasarım yaparak hayatını devam ettirmeye çalışan Görey durumu tekrardan düzelmeye yakınken, 27 Mart 1986 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

 

  Klostrofobi – A’dan Z’ye Tüm Merak Edilenler