Meme küçültme ameliyatı kadınların fiziksel görünümü ve psikolojik durumları açısından önemli bir cerrahi işlemdir. Özellikle kilolu bayanlarda ilk göze çarpan ve sağlıksız gözüken göğüsler, kadınları büyük oranda rahatsız ediyor. Bu ameliyat işlemi normalden daha büyük görünen ve istenmeyen fazlalıkların cerrahi olarak küçültülmesini sağlayan operasyondur. Bu operasyonun asıl amacı ise daha hafif ve kullanımı kolay göğüs yapısı oluşturmaktır. Operasyon sonucunda kadınlar sırt ve bel bölgelerinde oluşan ağrılardan önemli ölçüde kurtulabiliyorlar. Aynı zamanda terleme sırasında meme altı bölgesinde oluşan pişikler de bu operasyon sayesinde yok oluyor. Meme küçültme ameliyatı kadınlara birçok yönden önemli faydalar sağlayan bir cerrahi işlem olarak tanımlanabilir.

Klostrofobi – A’dan Z’ye Tüm Merak Edilenler

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Meme küçültme ameliyatı sağlık açısından büyük önem taşıyor. Öncelikle ameliyat olmak isteyen kişinin neden olmak istediği ve yaşadığı zorluklar konuşularak doktor tarafından genel bilgiler alınıyor. Sadece sağlık açısından değil fit bir estetik görüntü elde etmek içinde yaptıran birçok kişi bulunuyor. Meme küçültme operasyonu öncesinde yapılması gereken birtakım işlemler bulunuyor. Bu işlemlerden ilki de hastaların doktorlarla ön görüşme sonrası mamografi veya meme ultrasonu çekilmesi işlemidir. Doktor tarafından tüm tetkikler yapıldıktan sonra hastaya operasyon günü veriliyor. Genel anestezi ile yapılan meme küçültme ameliyatı genellikle 3 saat sürüyor. Öncesinde ve sonrasında mutlaka dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta bulunuyor. Bu detaylar doktorlar tarafından hastalara operasyon öncesinde de bildiriliyor.

Meme Küçültme Ameliyatı Konusunda Kadınların Yaşadığı Zorluklar

 

Meme küçültme ameliyatı toplum açısından artık kabul görmüş cerrahi bir operasyondur. Günlük yaşantıda kadınların hayatını önemli ölçüde zorlaştıran iri göğüsler bu operasyon ile daha kullanışlı bir hale getiriliyor. Olması gerekenden daha iri göğüsler kadınların yaşantısın birçok yönden zorlaştırıyor. Bu zorluklardan bazıları ise; bel, sırt ve omuz ağrıları, meme altı pişikleri, kıyafetlerin düzgün durmaması gibi zorluklardır. Bunlara ek olarak nefes almada güçlük çekmek, günlük yaşamda kendini çirkin hissetmek ve çevre tarafından görülen psikolojik ve sosyolojik baskı kadınları depresyona itiyor. Tüm bunların yanında kadınların fiziksel aktivitelerini kısıtlaması da çok büyük bir sorun olarak belirtilebilir. Sütyen askılarının baskıları sonucunda omuzlarda oluşan çukur şeklindeki şekil bozuklukları da büyük göğüslerden kaynaklanan sorunlardan bir diğeridir.

Kadınların hayatını kâbusa çeviren meme küçültme ameliyatı uzman doktorlar tarafından tam donanımlı hastanelerde yapılan bir işlemdir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında İz Kalırmı?

 

Meme küçültme ameliyatını araştıran herkesin ilk merak ettiği ve araştırdığı konu genellikle ameliyat sonrası vücutta iz kalıp kalmama konusudur. Ameliyat sonrasında gelişmiş teknolojide ve tıpta yeni nesil kullanılan teknikler ve dikişler sonrasında iz kalması gibi bir durum yoktur. Alanında uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatı sonrasında yaşam kalitenizin yükseldiğini hissedebilirsiniz.

Göğüs Meme Dikleştirme

Meme Küçültme

Meme Küçültme