Meme protez operasyonları çeşitli nedenler ile göğüslerini kaybeden kişilere uygulanana operasyonlardır. Yaşam şartlarının değişik aşamalarında kadınlar göğüslerini kaybetme riski ile karşı karşıya gelir. Genelde ciddi bir hastalığa yakalanma sonucunda kadınlar göğüslerinin bir kısmını veya birini ya da iki göğsü birden kaybedebilir. Bu nedenlerden dolayı geliştirilen meme protez ameliyatları ile kadınların ihtiyaç duydukları göğüslere tekrar kavuşmaları mümkün olur. Göğüs protez işlemleri sonucunda kadınlar orijinal görünen göğüslere sahip olabilir. Dışardan bakıldığı zaman hiçbir şekilde protez göğüs olduğu anlaşılamamaktadır. Protez göğüsler derinin alt kısmına yerleştirildiği için normal göğüsten ayrıt edilemez.

Meme Protez Ameliyatı Öncesi Bilinmesi Gerekenler

 

Meme protezine karar veren hastaların ameliyattan önceki süreçte dikkat etmesi gereken konular bulunur. En önemlisi alkol gibi zararlı maddelerin alınmaması gerektiğidir. Çünkü meme protez ameliyatı genel anestezi gerektiren bir ameliyattır. Herhangi bir sorun yaşamamak için alkol almamak ve ameliyattan belirli bir saat öncesine kadar yemek yememek gerekir.

Meme protezine karar verilirken ne tür bir meme istendiğine karar verilmelidir. Vücut ile uyumlu olup olmadığı, ne derece kullanışlı olduğu hakkında araştırma yapılmalı ve göğüs ameliyatının bilinmeyenleri hakkında doktordan detaylı bilgi almak gerekir.

Meme Protez Ameliyatı Kimlere Yapılır?

 

Meme protezi genelde birçok farklı nedene bağlı olarak göğüslerinde kayıp yaşayan kadınlara uygulanmaktadır. Çoğu zaman sağlık problemi kaynaklı olarak alınan göğüslerin yerine birebir uyum sağlayan protez memeler yapılarak hastanın kendine güveninin yerine getirilmesi amaçlanır.

Çeşitli durumlarda memeleri arasında orantısızlık b ulunan ve doğuştan gelişmeyen tekli memeler için de diğer eşine uyum sağlayacak şekilde meme protez ameliyatı da gerçekleştirilebilmektedir. 18 yaşı geçme zorunluluğu b ulunan bu operasyon ile her yaşta bayan bu operasyon için uygun pozisyona sahiptir.

Klostrofobi – A’dan Z’ye Tüm Merak Edilenler

Meme Protez Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

 

Meme protez ve dikleştirme operasyonları genel olarak her hastada farklı zaman diliminde gerçekleşir. Genel anestezi gerektiren bir işlemdir ve hasta uyutulduktan sonra hasta üzerinde operasyona başlanır. Operasyonun süresini hastaların vücut yapısı, enjekte dilecek silikonunu boyutu ve yeni protez göğüsün genel büyüklüğü gibi etmenler şekil verir. Çok uzun sürmeyen bir operasyon olup ortalama 4 5 saat gibi bir sürede tamamlanır. Ameliyattan sonra hastanın iyileşme tedavisine devam edilir ve taburcu süresi boyunca hastanede gözetim altında tutulur.

Meme Protez Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Meme protez ve dikleştirme operasyonu geçiren hastaların ilk zamanlarda zorlayıcı hareketler yapması sakıncalıdır. En azından memenin vücuda tam uyum sağlama surecini başarılı bir şekilde atlatması için ilk dönemlerde hassas davranmak gerekir. Su ile temastan kaçınılmalı ve ağır malzeme taşıma konusunda dikkatli olmak gerekir. İlerleyen süreçlerde göğüz vücuda uyum sağladıkça normal hayata dönülebilir. Toparlayıcı sutyenler yardımı ile kısa sürede sağlıklı bir görünüme kavuşmak mümkündür.

Meme Yağ Enjeksiyonu

Meme Protez ve Dikleştirme

Meme Protez ve Dikleştirme