Michael Jeffrey Jordan 17 Şubat 1963 yılında New York’ta dünyaya gelmiştir. 7 yaşındayken ailesi ile birlikte şehir değiştirmek zorunda kalmasına rağmen moralini hiç bozmayarak hayatına devam etti. Jordan,7 yaşında okulun beyzbol takımına girdi ve bu takım ile eyalet şampiyonluğunu kazandı. Bu maç sonrasında ise Jordan’a MVP(en iyi oyuncu) ödülü verildi.

Jordan ve Hırsı

 

Jordan liseye geçtiğinde basketbol ile devam etme kararı aldı. Okul takımı seçmelerine giden Jordan,zayıf ve kısa boylu olduğu düşencesiyle takıma kabul edilmedi. Bu durum Jordan’ı daha da hırslandırdı. Bütün yaz boyunca boy uzatma ve kendini geliştirme idmanları yaptı. Bir sonraki sene terkardan takıma girebilmek için seçmelere katılan Jordan,bu sefer takıma kabul edilmişti. Takıma kabul edildikten itibaren lise hayatının sonuna dek 25 sayı ortalaması ile rekor kırdı. Lise son sınıfta ise maç başına 29 sayı ile kendi rekorunu kırarak takımının şampiyonluğunda büyük bir rol oynadı. Bu performans sonrasında liselerden en iyi oyuncuları alarak takım kuran ‘’The Mcdonald’s All American Team’’ takımına seçildi. Böylece hırsın ve azmin neleri başarabileceğini henüz genç yaşlarda farketmiş oldu.

NBA Seçmeleri ve Zirveye Adım

 

Jordan lise hayatını bitirdikten sonra, en kaliteli basketbol kampları arasında gösterilen basketbol kampına katıldı. Bu kamptaki hırs ve azimi birçok koç tarafından beğenildi. Bu süreçte Jordan,burs alabilmek için birkaç üniversite ile görüştü ve en son North Carolina Jordan’a burs imkanı sağladı. Üniversitede basketbol takımında sergilediği performans ile de herkesin beğenisini kazanan Jordan,o yıllarda da birçok ödüle laik görüldü. 1984 yılında yapılan NBA seçmelerinde Chicago Bulls takımı Jordan’ı beğendi ve takım bünyesine kazandırdı. İlk sezonunda Jordan, sağladığı katkılar ile yılın çaylağı seçildi ve bu noktadan sonra Jordan’ın yükselişi başladı.

O Dönemlerde Nike ve Piyasadaki Durumu

 

Jordan’ın en iyi çaylak seçildiği dönemlerde, converse ve adidas firmaları zirvede yer almaktaydı. Nike ise bu pazarda kendine arka sıralardan yer kapma arayışı içindeydi.

Michael Jordan ve Nike

 

Jordan’ın parlamaya başladığı çaylak dönemlerinde, menajeri Jordan için sponsor bir ayakkabı firması arayışına girmişti. O dönem’in en iyilerinden olan Converse çaylak olarak görülen bir oyuncu için sponsor olmak istememişti. Adidas ise Jordan için özel bir ayakkabı çıkarma fikrine sıcak bakmamıştı. Durum böyle iken Nike devreye girerek o dönem için Jordan’a rekor bir ücret olan 250.000 dolar teklif etmişti.

Jordan çok fazla istemese de bu teklifi kabul etmek zorunda kalarak anlaşmayı tamamlamıştır. Bu anlaşma sonucu ortaya çıkan yeni ayakkabıya ise Air Jordan ismi verildi. Nike bu anlaşma sonucunda, 4 yıl dolunca 3 milyon dolar gibi ücretleri kazanabileceğini düşünüyordu. Fakat daha ilk yıldan 126 milyon dolarlık bir satış ortaya çıktı. Michael Jordan ile anlaşmadan önce yalnızca basketbol ayakkabısı olarak bilinen model,Jordan’dan sonra moda olarak herkes tarafından giyilmeye başlanmıştır. Logosundaki simgeyi Jordan’ın reklamda basmış olduğu smaçtan alan Jordan serisi, günümüzde hala Nike’ın en çok satan serisi olarak devam etmektedir.