İnsan, çevresini beş duyu alma duyusuyla algılar. Bu duyularımız dünyayı çok farklı şekillerde deneyimlememize olanak sağlar. Görerek renkleri sınıflandırırız, işiterek etrafımızdaki sesleri tanırız, dokunarak sıcak, soğuk, sert, yumuşak gibi yüzeyleri ayırt ederiz, tadarak besinlerimizin lezzetini deneyimleriz, koku alma duyumuzla ise etrafımızdaki kokuları hissederiz. Koku almak bizi hem fiziksel hem de mental olarak çok çeşitli şekillerde etkiler. Gördüklerimizi, işittiklerimizi, tattıklarımızı hatırladığımız gibi daha önce kokusunu aldığımız şeyleri de hatırlarız. Bu kokuları kategorize ederiz ve çeşitli duygularla eşleştiririz. Bazı kokular bizi rahatlatır, bazı kokularsa korkutur, bazılarıysa heyecanlandırır.

Fiziksel olarak etki eden kokular da vardır. Örneğin nane benzeri aromalara sahip kokular solunum yollarımızı açar ve bizi fiziksel olarak rahatlatır. Koku alma duyusuyla ilgili birçok film ve kitap vardır. Martin Brest’in yönetip İtalyan aktör Al Pacino’un oynadığı Kadın Kokusu filmi bunların arasında belki de en romantik olanıdır. Al Pacino görme engellli bir emekli subayı canlandırır ve hayatı kokular üzerine ilerlemektedir. Şarabı, yemeği ve kadınları kokularıyla sever. Patrick Süskind’in tarafından kaleme alınmış Koku romanı polisiye alanında en çok tanınmış kitaplardandır. Koku, insanın dünyayı algılama sürecindeki en nadide özelliklerinden biridir. Bir insanı kokusuyla birlikte sevmeyiz ya da kokusuyla severiz. Belki bazen sadece kokusuna aşık oluruz. Kokuların dünyası bizim için bambaşka bir dünya oluverir. Koku, genel olarak çok küçük parçalar halinde havada dağılmış halde bulunan moleküler maddelerden her biridir. Koku ürünleri genelde uçucu yağlara sahip bitkilerden üretilirler. Böylece koku bulunduğu alana yayılıp dağılabilir. Kokular insandan insana değişiklik göstermekle birlikte, genel ve temel olarak pis ve hoş olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kokular biz de çok çeşitli duygular uyandırabilir. İğrenç, pis, hoş, mis gibi, tertemiz gibi kelimelerle de tanımlamaya çalışırız bu kokuları.

Oda Kokuları Rüyalara Yön Verir

 

Uyumadan önce odamıza sirayet etmiş kokular uyku kalitemizi ve gördüğümüz rüyaları da etkiliyor. Uykuya dalmadan önce odanızı çiçek kokusuyla doldurmuş olmanız çok daha olumlu rüyalar görmenize sebebiyet verebilir. Çeşitli araştırmalar sonucunda insanlara uykudan önce hoş kokular koklatmak çok daha güzel, pozitif imgelerle dolu rüyalar görmesini sağlarken, kötü kokular koklatmak insanların kabus veya huzursuz edici rüyalar görmesine neden oluyor. Lavanta, vanilya ve gül gibi kokular uykusuzluk ve stres problemlerinizi de ilaç olabilir.

Bu kokular sizin uykusuzluk, kaygı ve stres problemlerinizi aşmanızda bir destek olabilirler. Hatta lavanta kokusuyla yapılan aromaterapilerin insanlar üzerindeki gevşetici, ruh halini iyiye doğru yönlendirici etkileri tespit edilmiştir. Kahve kokusuyla yapılan deneylerde ise, kahve kokusunun insanlar üzerinde sakinleştirici bir etki oluşturduğu gözlemleniyor. Gül kokusu ise solunum hızını yavaşlatıp kan basıncını düşürüyor. Nane koklayan sporcuların performansının daha yüksek oluyor. Japonya’daki bir fabrikada, lavanta kokusunun kullanılması üretimin ve verimliliğin arttığını gösteren sonuçlar veriyor. Kokuların insanlar üzerindeki bu etkileri hayatlarımızın her anında kokuların ne kadar etkili olduğunun bir göstergesi.

Enerjinizi Açığa Çıkaran Kokuyu Bulun

 

Evimizden, büromuzdan, ofisimizden veya apartmanımızdan içeriye girdiğimizde, burnumuza kötü kokuların gelmesinden hiçbirimiz hoşlanmayız, bizi rahatsız ettiği gibi duygularımızı da etkiler. Hatta bu kötü kokular suratımızı ekşitir, bize ve etrafımıza negatif bir enerji verir. Kötü kokulu bir ortamda çok kalmak istemeyiz. Ya da belirgin bir koku yoksa bile bulunduğumuz mekânda hoş bir oda kokusu sizin psikolojimizi, yani duygularımızı olumlu yönde etkileyecektir.  Mekân ve mekandaki kişiler arasında bağlantı kurma özelliğimiz de burada önemli bir noktadır. Hoş kokulu bir yerde neşeli hissettiğimiz gibi, orada birlikte olduğumuz insanların biz de olumlu anılar bırakması da oldukça olasıdır.

Odalarınızın insanlarda güzel duygular uyandırıp, olumlu anılar bırakmasını istiyorsanız, ya da sadece güzel kokulu bir odanız olsun istiyorsanız odanızın bir köşesinde yer alacak oda kokusu tavsiye edilir. Zarif duruşlarıyla çubuklu oda kokusu çeşitleri ya da belli aralıklarla güzel koku salmasını istediğiniz oda kokusu makinesi ve daha niceleri Trendyol’da sizleri bekliyor. Zevkine düşkün kullanıcıların en çok tercih ettiği ürünler arasında yer alan bambu oda kokusu, kokuyla birlikte odanıza güzel bir görüntü de katmaya aday. Odanıza güzel bir görüntü katmak istiyorsanız detaylar çok önemlidir. Güzel koku vermenin yanında kullandığınız oda kokusu çubuklu olunca zarif bir görünüş de katar odanıza. Tercihe göre bambu çubuklu oda kokusu da seçenekler arasında tabii ki.

Elektrikli Oda Kokusu Çeşitleri

 

Muhtelif markaları ve türleriyle oda kokusu almak isteyenler için, her alanda olduğu gibi bir seçenek cenneti olan Trendyol’da aradığınız ürünü bulabilirsiniz. Koku seçenekleri arasında sandal ağacı, lavanta, bambulu oda kokusu ve benzerleri gibi her burunun zevkine uygun oda kokuları alıcılarını beklemektedir. Çubuklu oda kokusu tavsiye eden kullanıcılar en çok görünüşünü sevdikleri söylemekteler. Şişedeki sıvı çubuk boyunca yayılır ve sonrasında kokusunu dışarıya verir. Bu koku yayma mekanizması kullanıcılar tarafından oldukça rağbet görmekte.

Büyük alanlarınız için elektrikli oda kokusu tercih etmek oldukça isabetli bir karar olacaktır. Ürünün türüne ve modeline göre değişikli göstermekle birlikte yaklaşık dört yüz metre kare alana koku yayabilen bu ürünler, otel, restoran, spor salonu gibi büyük alanlarda işletmecilik yapanlar için çok cazip bir ürün. Bir işyeri oda kokusu o işyerinin tanımlayıcı bir karakteridir. Alanı büyük olmayıp sık sık oda kokusu sıvısı değiştiriyorsanız, ya da sadece bir kere alıp çok almak istiyorsanız litrelik oda kokusu almak oldukça akıllıca olabilir. Koku çeşitleri arasında uzun süreli litrelik bambu oda kokusu da bulunmaktadır. Bir kez alıp arkanıza bakmak istemiyorsanız veyahut işletmenizde bu tarz şeylerle daha az sıklıkta ilgilenmek istiyorsanız kokunuzu litrelik almanız sizi çalışma hayatınızda rahatlatacaktır.

Evinizin Kokusunu Siz Belirleyin

 

Tuvaletinizdeki ve banyonuzdaki kötü kokuları yok etmek istiyorsanız manolya kalıcı oda kokusu önerisi, kullanıcılar tarafından sıklıkla yapılmakta. Yaşadığınız alanın her yerine güzel kokuların, çeşitli aromaların nüfus etmesini ve duygularınızı olumlu yönde etkilemesini önemsiyorsanız, yaşadığınız alanlardaki kritik noktalara oda kokusu çubukları yerleştirmenizde fayda var. Sabun kokulu, portakallı, otomatik oda kokusu gibi seçeneklerle Trendyol’dan dilediğiniz kokuyu seçebilir ve evinize her zamankinden çok daha farklı bir hava katabilirsiniz. Bir kokuyla atmosferi değiştirerek misafirlerinizle birlikte ferah havaya sahip, güzel kokulu odalarda vakit geçirebilirsiniz. Bazı kokular bazı alanlarla özdeşleşir. Gittiğiniz bir evin kokusu zihninize işler ve o kokuyu her aldığınızda artık sizin için o kokuyla özdeşleşmiş mekânı hatırlarsınız.

Sizin evinize özgü bir koku var mı? Eve özgü kokular bir yandan evin sahibiyle de sıklıkla eşleştirilir zihinlerde. İnsanın seçtiği her şeyde olduğu gibi koku seçimi de karakterinin bir bölümünü yansıtır. Sizin seçiminiz hangi kokudan yana olurdu? Evinizin nasıl bir karakteri var ve nasıl bir koku bu karakterle uyumlu bir birliktelik sağlar? Tabii ki evinin her bir detayına karar vermiş kişi olarak bunu en iyi siz bilirsiniz. Trendyol’daki koku seçenekleri sizin için uygun olabilecek koku türlerini listelemiş ve sizlerin gelip kendinize uygun kokuyu seçmesini bekliyor. Şu sıralar çubuklu oda kokusu kullanımı oldukça yaygın durumda. Dileyenler için oda kokusu pudra halinde de sunulmaktadır. Evimin bir karakter kazanabilmesi için birkaç çeşit koku alıp sırayla deneyerek, misafirlerimin de tepkilerini ölçme suretiyle favori kokuma zaman içinde karar vereceğim diyorsanız da oda kokusu seti sizleri bekliyor. Beyaz sabun kokulu oda kokusu mu daha çok beğenildi, yoksa leylak oda kokusu mu ziyaretçilerinizi daha çok cezbetti, ya da sizi en çok etkileyen mango oda kokusu mu oldu?

Burnunuza olduğu kadar gözünüze de hitap eden dekoratif oda kokusu sizin tercihlerinizi etkileyebilir. Favori kokunuzu seçerken bu durumu da göz önünde bulundurmanızda yarar var. Oda kokusu fiyatları kampanyalarla birlikte oldukça alınası bir durumda. Güvenli ve hızlı bir şekilde alışveriş yaparak tercih ettiğiniz oda kokusunu birkaç tıkla sipariş verdikten sonra evinizde kullanmaya başlayabilirsiniz. Evinize aldığınız oda kokusu bir süre sonra sizin de üzerinize sinmeye başlayacaktır. Kıyafetlerinize, yatağınıza, perdelerinize sirayet eden bu koku sizin de kendi kokunuzla birlikte artık sizinle özdeşleşmiş bir koku olacaktır. Zaten her insana özgü olan bir kokunuzun olduğunu düşünürsek, evinizin kokusuyla da birlikte oldukça özgün bir kokunuzun olacaktır. Ayrıca ziyaretçilerinizin evinize girdiğinde aldığı kokunun karakteristik yapısı sizin özgün karakterinizin bir yansıması olacaktır.

Kapalı Alanların Cazibeli Kokusu

 

Teknoloji öncesi çağlarda yaşasaydık bulunduğumuz alanları güzel kokularla kaplamak için tarlalardan, ormanlardan veya çayırlardan çiçekleri toplayıp taze bir şekilde etrafımıza sermemiz gerekirdi. Ya da onları alıp ezerek çiçeklerin aromalarının etrafa yayılmasını sağlayacaktık. Kokular tazeliğini kaybedince aynı işlemi tekrar yapmamız gerekecekti. Teknolojik gelişmeler ne var ki insanın konforunu maksimize etmeye devam ediyor. En renkli ormanlardan, bin bir çeşit çiçeğin kokusunu her an taze kalacak şekilde muhafaza eden elektronik oda kokusu sizlerin yaşadığı alanı ferahlatmak için bire bir. Etrafa kötü bir koku yayıldığını hissettiğinizde, bu basit mekanizmadan çıkan kokular sayesinde, o elektronik alet sizin için artık dünya harikası bir icat gibi oluverir. O küçücük alet sanki dağlara bayırlara gidip, sizin isteğinize göre en taze çiçekleri toplayıp, aromasını çıkarmış ve uzun süreli kullanımlarda bile kokuların tazeliğini kaybettirmeyerek sizin en ihtiyaç duyduğunuz anda görevini yerine getirmiştir. Akla gelip gelebilecek tüm kokuları Trendyol’da bulmanız mümkün.

Tarçın vanilya oda kokusu mu istiyordunuz? Belki bu kokunun varlığı aklınızdan bile geçmedi. Bir denemek ister miydiniz? Sayfada gezinirken diğer özgün kokuların da dikkatinizi çekmesi kuvvetle muhtemel. Pudra, bambu oda kokusu fiyatları bir anda ilginizi çekebilir. Dilediğiniz kokuyu sipariş vererek kapalı alanlarınıza yeni bir hava katabilir, boğulur gibi olduğunuz kapalı alanlarınızı ferah bir okyanus kıyısına çevirebilirsiniz. Birçok türü bulunan oda kokularından çubuk oda kokusu, oda kokusu severlerin hem dekoratif özelliğiyle hem de kokuları aktarma işleviyle en çok tercih ettiği ve en çok olumlu yorum aldığı ürünlerin başında geliyor. Pembe, mavi, beyaz gibi renklere ve kokulara sahip oda kokusu çubuğu çeşitleri evinizde ya da diğer yaşam alanlarınızda yer almasını isteyeceğiniz ürünlerden biri olabilir.

Bu çubukların tek başlarına koku yayanları da var, tütsü mantığında yakılarak ortaya daha farklı bir aromayla nüfus eden çeşitleri de var. Eğer tütsü tercih ederseniz yaşam alanınıza yeni bir hava katacak tütsülükler birçok tasarımıyla mevcut. Uzak doğu ülkelerinin havasını taşıyan bu çubuktan yapılma koku malzemeleri yaşam alanlarınızın havasını değiştirmeye aday. Yaşam alanlarınızdaki bu kokulu çubuklar sayesinde yaşam enerjiniz yükselecek ve hayatınızdaki çeşitli işlerinizde başarılı olma olasılığınız artacaktır. Yüksek ve pozitif enerjili çalışan insanların çok daha başarılı oldukları herkes tarafından bilinir. Bu başarılı insanlar hiç şüphesiz başarılarının büyük bir kısmını kendi azimlerine ve disiplinlerine borçludur. Fakat enerji yükseltici etkilerin etraflarında olması başarılı olma yolunda ilerleyen insanlar için oldukça önemli bir etkendir.

Odanızın, ofisinizin ya da herhangi bir yaşam alanınızın derli toplu ya da özgün bir tasarımla dizayn edilmiş olması kadar güzel kokular dolu olması da sizlerin ürettiği işlerin ve değerlerin kalitesini yükseltecektir. Ürettiğiniz işlerin kalitesi arttıkça çevrenize yararlı işler üretme olasılığınız da artar. Böylece kendi enerjinizi yükselttikçe çevrenize de dolaylı yoldan yarar sağlamanız muhtemel. Her kokunun sizin üzerinizdeki etkisi çok farklı olabilir. Bunun için kokuların insanların üzerlerindeki etkilerine bakmakta fayda var. Örneğin lavanta, menekşe ve papatya gibi taze çiçek kokuları yoğun iş stresinizde sizi gevşetip rahatlatma etkisine sahiptir. Bu kokularla gergin mesailerinizde kendinizi stresten uzak tutmanız mümkün. Ya da stres seviyesi yüksek önemli iş toplantılarınızın stresini azaltmak elinizde, ya da burnunuzda.

Solunum yolunuzu rahatlatıcı bir ürün arıyorsanız sizin için nane, lavanta ya da okaliptüs aromalı kokular oldukça faydalı olacaktır. Bu oda kokusu sprey şeklinde ya da daha farklı türlerde olabilir. Etrafa yaydıkları moleküler parçacıklar sayesinde solunum yollarınız rahatlar ve rahat bir nefes alarak günlük yaşam deneyiminiz çok daha keyifli bir hale gelebilir. Dikkatinizi işlerinize veremiyorsanız, ya da düşünmeniz gereken konu üzerinde odağınızı toplayamıyorsanız zencefil ve biberiye kokuları size bu konuda yardımcı olabilirler.

Buharlı Oda Kokusu Makineleri Sayesinde Eviniz Daha Ferah

 

Özellikle kış aylarında kapalı kalan odalarınız, bürolarınız, dükkanlarınız veya ofislerinizde havanın kuru olması hem cildinize hem de solunum yolunuza zarar verebileceği, konunun ilgili uzmanları tarafından sürekli dile getirilmekte. Kapalı ortamlarda nem seviyesi düşmekte ve ısıyla nem arasında birtakım dengesizlikler oluşmaktadır. Düşük nemli ortamların virüs ve bakterilerin yayılmaları için daha uygun bir ortam çeşidi olduğunu söyleyen uzmanlar odanızın nem dengesini iyi ayarlamanızı tavsiye ediyor. Kuru havaya kalmak insanın sağlını birçok yönden kötü etkilemektedir.

Hem odanızı nemlendirerek sağlınızı korumak hem de odanıza güzel kokuların yayılmasını sağlayarak keyfinizi yerinde tutmak istiyorsanız buharlı oda kokusu makineleri sizlerin ihtiyaçlarını karşılamak için birebir. Hem buhar çıkararak odanızı nemlendiren hem de muhtelif kokularıyla odanıza özgün bir hava katan bu makinelerin birçok tasarımı bulunmaktadır. Sessiz çalışma seçenekli makinelerle odanızı sessizce nemlendirirken, odanızın her bir köşesine harika kokular yayar. Odanızda bulunan yeterli nem sizin daha az hasta olmanızı sağlar. Solunum yollarınızda herhangi bir hastalığın oluşma ihtimalini azaltır, cildinize sürekli nemlendirici kremler sürmenize gerek bırakmaz. Müşterilerinizle ya da çalışma arkadaşlarınızla önemli konuşmalar gerçekleştirdiğiniz bir yerde boğaz kuruluğunu kimse istemez. Kuru havalar sürekli boğaz kuruluğu yaparak sağlığınızı olumsuz yönde etkilediği gibi imajınızı da zedeleyebilir. Konuşma ortasında sürekli su içmenin ya da yutkunmanız gerekebilir.

Tüm bunların önüne geçmek için bulunduğunuz alanı nemlendirmek oldukça önemlidir. Nemlendirirken ortamın kokusunu da değiştirmek ise iki kat güzel bir şeydir. Hayatlarımızı hem kolaylaştıran hem de keyifli bir hale sokan bu ürünler Trendyol’da. Kapalı alanlarda da ferah ve sağlıklı bir süreç geçirmeniz için odanız veya ofisinizde bu ürünlerden bir tane bulundurmakta yarar var. Hem keyfiniz hem de sağlınız kaçmasın.

Klostrofobi Nedir ? – Klostrofobi Belirtileri – Klostrofobi Tedavisi