Eskiden sıkça giyilen ve tercih edilen ürünlerin günümüzde terkardan bir patlama yaşamasının sebebi büyük merak konusu olmuştur. İnsanların birden eskiye dönük tasarımları sevmesi,araştırması ve kendilerine yakıştırması üzerine patlayan bu durum günden güne yayılmaya devam etmektedir. Retro akımı olarak bilenen bu akımın çıkış noktası çok küçük bir noktadan olmuştur. İnsanların eski zamanlardan evlerinde tuttukları giysileri,aksesuarları,ev eşyalarını satışa çıkarmaları üzerine retro parçalar, büyük kitleler tarafından ilgi görmeye başlamıştır. Retro akım patlamadan önce satın alınan bir retro parçanın fiyatı ile şu an satışta olanlar arasında çok büyük artışlar olduğu görülecektir.

Retro Pazarlamada İlerleyiş Süreci

 

Mevcut ürünlerin satılmasının yanı sıra artık birçok firma, eski tasarımlarına geri dönme kararı almaktadır. Bunlara yiyecek içecek firmaları,otomotiv sekörü,tekstil alanı ve birçok alan dahil olmak üzere tasarımlar eskiye yönelik devam etmektedir. Bu sayede birçok firma kendi markalarının ismini geçmişten bugüne taşıyabilmiş olabilmektedir. Tabi bu aşamada asıl durum markanın mirasını koruyup kollaması gibi gözüksede taklide kaçanlar ve artan kopyalar yüzünden retro satış kendi içinde de bölünmeye başlamaktadır.

Retro Satışlarda Söz Sahibi Olmak İçin;

 

Retro satış yapmak için firmaların girmiş olduğu rekabette iki adet seçenek ön plana çıkmaktadır. Seçeneklerden biri firmanın geçmişte yapmış olduğu tasarımların aynısını kullanmaktır. Bir diğeri ise özellikle yeni firmaların da sıkça kullanmakta olduğu, eskiye yönelik yeni tasarımlar ortaya çıkarmaktır. Bunu yapmak için benzer firmaların geçmişte yapmış olduğu çalışmalar incelenir ve ortaya yeni bir tasarım konulmaya çalışılır. Durum böyle olsa da bu durum maalesef çok fazla taklidin piyasada kendine yer bulmasına sebep olmaktadır. Retro pazarlamadaki bu artışa örnek vermek gerekirse ; vosvos arabalara benzer yeni modellerin üretilmesi, nokia 3310 telefonun daha gelişmiş versiyonlarının üretime sunulması, 70 ve 80 li yıllarda giyilen kıyafetlerin benzerlerinden üretime geçilmesi gibi birçok örnek mevcuttur.

Hal böyle olunca da birçok firma kendi reklamlarını en aktif ve etkileyici biçimde yapabilmek adına çalışmalarına devam etmektedir. Artık retro ürün satışına geçen kurumlar,reklam filmlerinde adeta eskiye yönelik bir ortam hazırlamaktadırlar. Bunun için çok profesyonel ekiplerle çalışıp izleyenleri o eski dönemlere götürebilmek, temel hedef haline gelmiştir. Böylece retro pazarlama konusunda reklam sektörü de büyük bir yarışa dahil olmuştur. Geliştirilen yeni fikirler,konseptler ve ortaya çıkarılacak olan yeni mekanlar açısından en özverili çalışmayı yapan reklam firması üretici firma ile ortak çalışıp tasarımı ekranlara ve alıcıya en iyi şekilde yansıtmaya çalışmaktadır.

Tavsiyeler

 

Eğer ki bir firma sahibi iseniz geçmişte ürün tasarlayan kişiler ile iletişime geçmek en sağlıklı yöntem olacaktır. O dönemlerde yaşayan kişilerden fikirler ve ilhamlar almak sizleri retro sektöründe farklı bir boyuta taşıyacaktır. Örneğin yeni nesil bir tasarımcı ve geçmiş yıllardan usta tasarımlarda bulunan ve başarılı ürünler ortaya çıkaran bir tasarımcı ile ortak çalışıldığında ortaya çıkacak yeni ürünlerin retro pazarlamada yeni bir boyut aşacağına şüphe olmamaktadır.

Klostrofobi Nedir ? – Klostrofobi Belirtileri – Klostrofobi Tedavisi