Genellikle mutfaklarda yemeklere tat vermek için kullandığımız bitkiler ya da yemeğini yapıp yediğimiz gıdaların saçlara olan faydaları yüzyıllardır bilinmektedir. Bu bitkilerle evde saç bakım kürleri hazırlayabilir ve saçlarınıza fayda sağlaması için gıda olarak daha sık tüketebilirsiniz. Eğer evde saç bakım kürü hazırlamayı zor buluyorsanız bu bitkilerin yer aldığı saç bakım ürünlerini kullanmanızı öneriyoruz.

Biberiye: Saç tellerini kalınlaştırır ve saç derisini temizler. Biberiye saç derisinde kan dolaşımını arttırır ve saç köklerini güçlendirir. Saç dökülmesine karşı etkilidir. Saç bakımında biberiyeyi yağı kullanacaksınız badem yağı ve/ve ya zeytinyağı ile karıştırarak kullanmalısınız. Tek başına kullandığınızda biberiye yağı, saç derinizde tahrişe neden olabilir. Badem yağı ve zeytinyağı ile birleştiğinde çok daha besleyici bir saç bakım kürü elde edeceksiniz. Bu karışımı haftada bir saç derinize masaj yardımıyla uygulayabilirsiniz.

Klostrofobi – A’dan Z’ye Tüm Merak Edilenler

AloeVera: Aloevera bitkisi saçlar için çok faydalıdır. Saç köklerini besler, saçların aşırı yağlanmasına engel olur, saç derisine bakım yapar ve kepek oluşumuna karşı etkilidir, saçların dökülmesini önler ve besleyici özelliği ile saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.Evde hazırlayabileceğiniz aloevera maskesi ile saçlarınızı ve saç derinizi canlandırabilirsiniz. Aloevera jeli alın ve üzerine yarım limonun suyunu sıkın. 5 dakika beklettikten sonra 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin ve karışımı el blenderi ile püre haline getirin. 15 dakika beklettin sonra saçlarınızı yıkayın, bol su ile durulayın. Saç derinizin hava aldığını hissedeceksiniz.

Bezelye: A, B, C Vitaminleri, protein, çinko, demir, lif ve nişasta bakımından zengin olan bezelyenin saç uzamasına faydası olduğu gibi saçların parlak ve saç tellerini kalınlaştırıcı etkisiyle dolgunlaştırıcı etkisi de bulunuyor.

Isırgan Otu: Saç derisindeki sebumu dengeler. İçeriğindeki A, B, C Vitaminleri ve demir saçları dökülmeye karşı güçlendirir.  Bir avuç ısırgan otunu bir litre su içerisinde kaynatın, su ılındığında saçlarınızı şampuanlayıp durulayın. Hazırladığınız bir litre ısırganlı su saçlarınızaile masaj yapın ve tekrar durulayın.

Çörek Otu: Saç telini kuvvetlendirir. Saçlar için mineral ve vitamin deposudur. Saç dökülmesi ve kepek oluşumuna karşı etkilidir. Çörek otu, dökülmüş olan saçların yerine yenilerinin çıkmasını sağlar ve saç yapısını güçlendirir, saç kırıklarını onarır.

Limonla Zayıflama

Saçlara İyi Gelen 5 Bitki

Saçlara İyi Gelen 5 Bitki