Tadını sevdiğimiz, yemeklerden sonra, sohbet ederken, iş toplantılarında içmekten zevk aldığımız, falına düşkün olduğumuz Türk kahvesi hakkında bunları biliyor musunuz?

Türk kahvesi, Türkler tarafından bulunan kahve pişirme yöntemine verilen addır. Sunumu, tadı, kokusu ile farklıdır. Telvesi ile ikram edilen tek kahve türüdür. 14.yüzyıl başlarında Güney Habeşistan’da bulunan Kaffa bölgesinden dünyaya yayıldığı ve kahvenin adını bu bölgeden aldığı bilinmektedir. Türk kahvesinin tarihçesi 16.yüzyıla dayanır.1517 yılında Yemen Valisi Özdemir Paşa tarafından kahve İstanbul’a getirilmiştir. Önceleri kahve çekirdeğinin kaynatılması ile elde edilen içecek, cezvelerde pişirilerek Türklerin pişirme yöntemiyle Türk kahvesi adını almıştır. Çiğ kahve çekirdeklerinin kavrulmasından sonra dibeklerde dövülmesi ile ince taneleri cezvede pişirilir. Türklerin kahveyi hazırlama yöntemiyle kahve güzel ve yumuşak bir tada sahip olmuştur. Özdemir Paşa tarafından İstanbul’a gelen kahve Tahtakale’de açılan kahvehaneler aracılığıyla halk tarafından tanınmıştır.

Kahvenin Faydaları ve Zararları

 

Kahvenin Faydaları

 1. Sindirimi kolaylaştırır.
 2. Fazla kahve tüketimi migreni tetikliyor fakat baş ağrısına iyi geliyor.
 3. Kahve beyne olan kan dolaşımını arttırarak dinçlik veriyor ve kişinin dikkatini toplamasına yardımcı oluyor.
 4. Safrakesesi ve karaciğer sağlığına olumlu katkıları var.
 5. İnsülin direncini kırmaya yardımcı, bu nedenle tatlı ihtiyacını azaltıyor.

Kahvenin Zararları

 1. Aşırı kahve tüketmek kalpte ritim bozukluklarına, düzensiz kalp atışına, kalp çarpıntısına ya da taşikardiye yol açabiliyor. Kalp hastalarının sınırlı miktarda kahve içmeleri tavsiye ediliyor.
 2. Günde 4 – 5 bardak kahve tüketenlerde yüksek tansiyon görülüyor.
 3. Kahve, midenin asit salgılamasını uyarıyor ve mide rahatsızlıklarının kötüleşmesine neden oluyor.
 4. Kahve migreni tetikleyen uyarıcıların başında yer alıyor.
 5. Aşırı miktarda kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiliyor. Günde üç fincan ve üzeri kahve tüketmek, kadının doğurganlığını azaltıyor. Erkeklerde de benzer etki görülüyor. Çok fazla kahve tüketen erkeklerin zayıf spermlere sahip oluyorlar.
 6. Hamilelerin 300 mg’dan fazla kahve tüketmemeleri tavsiye ediliyor.

 Kahvenin Yanında Neden Su İçilir?

Kahvenin içinde böbrek taşı oluşumuna yol açan oksalat maddesi vardır. Oksalat maddesinin vücuttan atılması için su içmek gerekir.

 

Akciğer Hastalığı Geçirdikten Sonra Ne Yenir?

Severek İçtiğimiz Kahve Hakkında Bunları Biliyor Musunuz?