Sonbahar gelir ve onunla birlikte mevsimsel depresyon başlar. Görünüşe göre sizi hiçbir şekilde etkilemeyecek ve sonra uyanıyorsunuz ve hiçbir şey istemediğinizi fark ediyorsunuz, bu “ilk zil” …

Sonbahar depresyonu ile diğer “hastalıklarda” olduğu gibi, savaşabilirsin ve savaşmalısın.

Klostrofobi editörleri, depresyonun ne olduğunu ve bunun için bir “tedavi” olup olmadığını öğrenmek için psikolog Victoria Romanenko’dan yardım istedi.

Psikoloğun görüşü:

Yaz aylarında hayat daha kolay algılanır. Neşeli, güçlü ve enerji dolu olmak kolaydır. Güneş çok fazla ışık ve sıcaklık verir.

Sonbaharın başlamasıyla birlikte resim değişir. Dairelerde hava soğuyor. Pencerenin dışında gittikçe daha sık yağmur yağıyor ve kavurucu güneşten geriye sadece anılar kalıyor. Doğal değişiklikler genellikle insanları etkiler ve sonbahar depresyonuna neden olur. Bir kişinin bir çöküntü, ilgisizlik, içsel boşluk hissettiği bir durum; sinirlilik ve ağlama ortaya çıkar, anksiyete ve uyku bozuklukları başlayabilir. Bu arada, karsız, karlı bir kışta, birçok insan da kendi içlerinde benzer bir durum yaşıyor.

Sonbaharda doğa uykuya hazırlanır. Günler kısalır ve genellikle bulutlu olur. Yavaş yavaş ağaçların yaprakları sararır ve düşer. Tüm bu faktörler sonbahar depresyonunun oluşumunu ve varlığını etkiler. İnsan, farkında olsun ya da olmasın, doğanın bir parçasıdır. Ve içindeki değişikliklere tepki vermek son derece normaldir.

Sonbahar depresyonunun hafif ve şiddetli biçimleri vardır. Her biri farklı bir yaklaşım gerektirir. İlgisizlik, neşesizlik, korku duygusu başınızı ezdiyse, bir psikologdan yardım istemeniz gerekebilir. Nitelikli bir uzman, kendinizi anlamanıza ve iç karartıcı bir durumdan çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Sonbaharın kötü havasının, yalnızca kişinin kendisinin farkında olmayabileceği daha ciddi sorunlar için bir tetikleyici olduğu görülür. Geçmişin psikolojik travmalarının, buna elverişli kasvetli sonbahar havasında yüzeye çıkması daha kolaydır. Bir uzmana güvenerek kendinizi anlayabilir ve bu tür koşullarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenebilirsiniz.

Doktorlar günde en az sekiz saat uyumayı tavsiye ediyor. İş yerinde, 10-15 dakikalık molalar vermeli, onları hoş şeylerle doldurmalısınız (ısınma, atıştırma, meditasyon vb.).
Doğru diyeti yemek fiziksel olarak aktif kalmanıza yardımcı olacaktır. Meyve ve sebzeler günlük diyetin bir parçası olmalıdır. Kendini şımartmak için bir neden bulmalısın.

Sıcak bir banyo, rahatlamanıza olacaktır. En sevdiğiniz kitap sizi harika maceralar dünyasına götürecek. Yeterli gün ışığı olmadığı için evde mum yakabilirsiniz. Mum alevi atmosferi rahatlatır.
Sizi gündelik hayattan uzaklaşacak ilginç bir hobi bulun. Çevrenizde yardıma ihtiyacı olan ve iyilik yapan bir kişi bulun.

Sonbahar Depresyonundan Nasıl Çıkılır?

 

  • Yeterince uyuyun (sıcak bir battaniye, yumuşak pijamalar ve hoş düşünceler sizi bekliyor)
  • İşte kısa molalar verin (çay içebilir, ısınabilir, meditasyon yapabilir veya en sevdiğiniz müziği dinleyebilirsiniz. Asıl mesele patronların kızmamasıdır).
  • Sağlıklı yiyecekler yiyin (doğru beslenme aynı zamanda sağlığın garantisidir, diyete daha parlak meyve ve sebzeleri dahil ediyoruz)
  • İyi eğlenceler (kendinizi tatlılarla şımartın, ruhunuz için “piknik” yapın)
  • Seyahat (bir sonbahar tatili çok iyi geçebilir ve seyahatten pozitif enerji elde edersiniz)
  • İnsanlara yardım et (çoğunun yardıma ihtiyacı var).

Yalnızlık Erkekleri ve Kadınları Farklı Şekilde Etkiler

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmak Mümkün Mü?

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmak Mümkün Mü?