Bir vejeteryanın bilinçsiz beslenmesi protein eksikliğine yol açabilir. Dengeli beslenme programı ile günlük alınması gereken %15 protein, %50-55’i karbonhidrat, %30-35 yağ olmalıdır.

Bazı kaynaklara göre hayvansal proteinler bitkisel proteinlere göre daha kalitelidir. Ancak günlük olarak yeterli miktarlarda tüketilen bitkisel proteinler ile etin kazandırdığı proteini vücudumuza kazandırmamız mümkün. İşte bunlardan bazıları…

Nohut

 

Nohut, kuskus ve humus gibi oryantal yemeklerin kullanımda iyi bilinir. Nohut lif ve protein bakımından zengin bir baklagildir.

Besin Bilgisi:

365 kcal / 100 g

Protein: 19.30 g / 100 g

Demir: 6.24 mg / 100 g

Uzman Görüşü: Birçok baklagil gibi nohut bazı bağırsak bozukluklarına neden olabilir. Ancak unutmayın bağırsak sorunu yaşayan kişiler patates püresi gibi nohutu püresini hazırlayabilir ve ezme olarak tüketebilir.

Klostrofobi – A’dan Z’ye Tüm Merak Edilenler

Mercimek

 

Kırmızı mercimek vejeteryanler tarafından iyi bilinen gıdalardandır çünkü protein, demir, A ve B vitaminleri bakımından zengindir. Diğer taraftan yaklaşık 15 dakika gibi kısa pişirme süresi yeterlidir.

BesinBilgisi: 383 kcal / 100g

Protein: 25,8 g / 100 g

Yumurta

 

Ekonomik olduğu kadar pişirmesi kolay mükemmel bir protein kaynağıdır. İki yumurta yaklaşık 100 gr bifteğin sağladığı proteine eşittir. Bu nedenle vejeteryan diyetlerinde mutlaka yer alır.

BesinBilgisi: 145 kcal / 100 g

Protein: 12,3 g / 100 g

Demir: 1,75 mg / 100g

UzmanGörüşü: Yumurta sarısı kolestrol içerir. Bir haftada 6 yumurta tüketimi ile sınırlamak sağlık açısından en idealidir.

Badem

 

Badem, ceviz, fındık, antep fıstığı gibi yüksek oranda yararlı yağ içerir. Yararlı yağ dışında lif, magnezyum ve kalsiyum deposudur. Salatalarda, kahvaltıda tüketilmesi önerilir. Besin Bilgisi:634 g/100 g
Protein: 25,4 g/100 g
Demir: 3 mg/100g Uzman Görüşü: Kalorisi yüksek gıdalar olduğundan dikkatli yemek gerekir. Bir günde en fazla yirmi badem tüketilmesi tavsiye edilir.

Yorgun Cildi Canlandırmanın Yolları

Vejeteryan Diyeti ve Proteinler

Vejeteryan Diyeti ve Proteinler